PKK, Avrupa’nın başına bela oldu

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ/ANKARA- Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Belçika’da yaşanan PKK/KCK’nın kızıştırdığı son olaylar ve bu olayların diğer Avrupa ülkelerine de sirayet etmesi ile Avrupa ülkeleri görmezden geldiği PKK/KCK şiddetine karşı adım atmaya başladı.

Güvenlik kaynakları söz konusu operasyonun, “örgüte karşı Avrupa ülkelerinin attığı adımların somutlaşması” açısından önemli olduğuna dikkat çekerken, ülkelerin hukuki boşluk ve muğlak politikalarından faydalanarak siyasal bir alan elde eden terör örgütüne Avrupa’nın bu operasyonla “dur” dediğini belirtti. Özellikle Belçika’da Türk kökenli nüfusa yönelik şiddet olaylarının artması, bu olaylarda güvenlik güçlerinin yetersiz kalması, Avrupa vatandaşlarının da tepkisine neden oldu. Olayların artması sonucu Belçika Başbakanı Alexander De Croo yaptığı açıklamada, “Belçika’da fikir özgürlüğü garanti altındadır ancak terör örgütü PKK/KCK lehine ifadelere tolerans gösterilemez” ifadelerini kullandı. Belçika Federal Adalet Bakanı Paul Van Tigchelt de “Belçika için PKK/KCK, açık şekilde bir terör örgütü olarak kabul edilmektedir. Bu kırmızı çizgimizdir” dedi.

PKK şiddeti arttı

PKK/KCK, propaganda faaliyetlerini daha çok Avrupa’da Kürt nüfusunun yoğun olduğu Almanya, Fransa, Avusturya, İsviçre ve Hollanda gibi ülkeler ile örgütün faaliyetlerinin merkezi olması sebebi ile Belçika’da gerçekleştiriyor. Son zamanlarda PKK/KCK yüzünden artan şiddet olayları, Avrupa ülkelerini de harekete geçirdi. Örgüte müzahir basın-yayın organlarında şiddet olaylarının işlenme şekli ile Avrupa’daki örgüt yandaşlarını şiddete teşvik etmesi tedirginliği artırdı. Bu yayınlar yüzünden özellikle örgüte müzahir genç kesimin zaman zaman şiddet içerikli eylemlere başvurmasından korkuluyor.

40 bin sempatizan

Avrupa’daki PKK/KCK kaynaklı şiddet eylemlerine katılan örgüt mensubu sayısında ilk iki sırayı 2.000 ile Almanya ve Fransa alıyor. Bu ülkeleri 1.200 örgüt mensubuyla İsviçre, 1000’er örgüt mensubuyla Hollanda ve Belçika, 800 örgüt mensubuyla Avusturya takip ediyor. Terör örgütünün sempatizan sayısında ise daha vahim bir tablo dikkat çekiyor. Almanya’da 20 bin, Fransa’da 20 bin, İsviçre’de 15 bin, Hollanda’da 10 bin, Belçika’da 8 bin, Avusturya’da 6 bin, İngiltere’de 5 bin, İsveç ve Danimarka’da 4’er bin örgüt sempatizanı bulunuyor.

Avrupa yapılanması nasıl genişledi

Avrupa, PKK/KCK tarafından Türkiye’ye karşı stratejik bir cephe olarak görülmekle birlikte lojistik, finansman ve kadro temini için de önemli alanlardan biri. Avrupa’da örgütün bu yapısının oluşmasında AB ülkelerinin sessiz kalarak yer yer destek olmasının söylenebileceğine işaret eden kaynaklar, PKK/KCK’nın AB’de terör örgütleri listesinde yer aldığını, ancak örgütün Kürtlerin sözde ezilen halk olduğuna ilişkin algı politikasının Avrupa kamuoyunda karşılık bulduğunu dile getirdi. Kaynaklar, Türkiye’de kolay kadro bulamayan PKK/KCK’nın Avrupa’da, Türk milliyetçileri ile Kürtlerin çatışmasını ön plana çıkararak gençlerden kadro temin edebilmek için zemin yarattığını belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x