Uzmanlardan Yenice açıklaması: Münferit bir deprem

İTÜ Jeoloji Mühendisliği bölümünden Prof. Dr. Cenk Yaltırak ve Prof. Dr. Ahmet Ercan; Çanakkale Yenice’de meydana gelen ve İstanbul ile çevre illerde de hissedilen 4,9 büyüklüğündeki depremi değerlendirdi.

Sosyal medya hesabından depremle ilgili paylaşım yapan Prof. Yaltırak şu ifadeleri kullandı: “Kuzey Anadolu Orta Kolu üzerinde Yenice-Gönen segmenti üzerinde Gönen Barajı kuzeyinde olan Mw 4.8 lik deprem, 1953 yılında kırılan kesimde gerçekleşen münferit bir depremdir.”

Bir takipçisinin “Bölgesel başka bir yeri tetikler mi hocam?” şeklindeki sorusunu da cevaplayan Yaltırak, “Kırılmış fayda tekrar büyük deprem olmaz” dedi.

AHMET ERCAN: BÖLGE 6,8 İLE 7,4 ARASINDA DEPREME GEBE

Yer bilimci Prof. Dr. Ahmet Ercan ise şu yorumu yaptı: “Yenice, Kalkım, Altınoluk arasında deprem boşluğu vardır. Bugün Yenice-Karasu’da, 14 km’lik odakta M4,9’luk deprem burada biriken gerginliğin bir belirtisidir. Bu aralık M6,8 ile M7,4 arasında bir depreme gebedir.

Bursa, M. Kemalpaşa, Ulubat, Manyas, Gönen üzerinden Yenice’ye sarkan Kuzey Anadolu Kırığının en güney kolu Edremit kırığıyla Akçay batısında birleşerek Bababurnu’na uzanmaktadır. Bu kırık üzerinde 1964 Manyas, 1964 Gönen, 1953 M7,2 depremleri olmuştur.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x